top of page

הסיפור שלנו

a900530b-d559-4fca-8224-98d420473dac.jpg
WhatsApp Image 2022-02-03 at 15.42.48.jpeg

כנראה שהגעתם לכאן כי אתם חושבים כמונו. בסוף – הכול תלוי ב.אנשים.

ולכן אנחנו פה, עתודות לישראל. תוכנית לאומית אסטרטגית שנוצרה כדי לשפר את מגזר משרתי הציבור בישראל. יותר ממיליון נשים וגברים שעובדים במשרדים ויחידות בממשלה, ברשויות מקומיות, בבתי חולים, בעמותות ובחברות ממשלתיות ועוד. הם מייצגים את השונות והמגוון בישראל, והם עובדים ביחד, במקצועיות, בערכיות, בממלכתיות ובמוכוונות לאזרח, כל אזרח. הם חושבים על היום, אבל גם נערכים למחר.

הם משרתות ומשרתי ציבור.

אז מה האתגר?

שזה לא תמיד קל.

לא תמיד האנשים הנכונים נמצאים במקום הנכון. לא תמיד קל לעבוד ביחד. לפעמים חסרים משאבים. ותמיד הבעיות גדולות והמערכות סבוכות. אז צריך לעבוד בזה. לעבוד כדי שזה יעבוד כמו שצריך, כדי שיהיה פה מגזר משרתי ציבור שראוי לציבור.

כאן אנחנו נכנסים לתמונה – רשת של משרדי ממשלה, ארגוני חברה אזרחית, מוסדות אקדמיים, קרנות וגופים ציבוריים. או בקיצור – עתודות לישראל.

מה עשינו עד היום?

יצרנו רצף של 28 תוכניות עתודה שמאתרות את האנשים המתאימים – מנהיגות ומנהיגים – מציידות אותם בכלים הנכונים ומחברות ביניהם. יש תוכניות שאנחנו מכנים אותן 'ערוצי הזנת מצוינות', שמטפחות אתוס משרת ציבור בקרב צעירות וצעירים בשלב מוקדם בחיים ומעודדות מצוינות ועשייה חברתית, תוכניות צוערים שהן שער הכניסה לעולם הציבורי, ותוכניות עתודה למנהלים ומנהלות בדרג ביניים וגם למנהלות ומנהלים בכירים.

כל זה, כי אנחנו מבינים, כפי שאתם כבר הבנתם, שהכול תלוי באנשים. ברבים. כי מנהיג יחיד – מוכשר ככל שיהיה – לא יוכל להתמודד בהצלחה לאורך זמן עם שלל האתגרים וההזדמנויות שעומדים ויעמדו בעתיד בפני מדינת ישראל.

בשנה האחרונה, המשכנו להתמודד כמו כל העולם עם מגיפת הקורונה, ולצידה גם עם אתגרים פנימיים משמעותיים: היעדר תקציב מדינה, ריבוי מערכות בחירות ומבצע 'שומר החומות' שהשפיע מאד על היחסים בתוכנו, בחברה הישראלית. כל אלו ביחד, 'מתחו' מאד את כל אחת ואחד מאיתנו ברמה האישית, ובכל מעגלי החיים – המשפחה, הקהילה, מקומות העבודה, והחברה בכללותה. 

השנה האחרונה הזו חייבה את התוכניות ובעיקר את המשתתפים ואת חברות וחברי הרשתות ליישם את כל מה שאנחנו מכשירים אליו בתוכניות, אבל בקנה מידה וקצב מואצים: להתגמש, להיות יצירתיים, להקשיב, לבצע, ללמוד מטעויות ולהשתפר, ואולי יותר מהכל – לעבוד ביחד!

קצב האירועים ועוצמתם, חייבו את כולנו להמשיך ולנהל משבר אזרחי ארוך ומורכב, בתנאי אי ודאות, להתמודד עם שחיקה שלנו ושל העובדות והעובדים שלנו, וגם עם  ירידה באמון הציבור בשירות הציבורי.

אז מה הלאה?

קודם כל, אנחנו ממשיכים לחפש אותם, את הנשים והגברים שרוצים להשפיע, להוביל, לעשות למען הציבור. ממשיכים להכשיר ולחזק אותם ולמלא את המגזר הציבורי בהם. ממשיכים לטפח את המנהיגות והמנהיגים במגזר משרתי הציבור, לצייד אותם ולחבר ביניהם.

קודם כל – ממשיכים.

גם השנה במיוחד למרות כל האתגרים, בזכות עבודה מאומצת של רבים – המשכנו ושמרנו על רציפות במרבית התוכניות.

במקביל, מסתכלים טוב טוב במראה ושואלים את עצמנו – מה חסר לנו?

כדי שנוכל להתמודד עם המורכבות הזו, כדי שנוכל להמשיך, להתמיד, לפתח ולצמוח - במה אנחנו צריכים עוד להצטייד?
הנה התשובות שלנו:

 1. חוסן:

  כדי שנוכל להמשיך, אנחנו צריכים להתחזק. לדעת שיש לנו את הכלים להצליח. לתמוך אחד בשני. להפגין מנהיגות.

  בשנה הקרובה נפעל לחזק את החוסן של משרתי הציבור באמצעות הגברת המקצועיות, חיזוק רשתות התמיכה האישיות והמקצועיות וטיפוח המנהיגות.
   

 2. אמון: אמון הוא הדלק והדבק לכל פעולה משותפת של אנשים. הוא התשתית לבניית זוגיות, משפחה, קבוצה, חברה, כלכלה ומדינה. בשנה החולפת ידענו תהליכים מורכבים של ירידה באמון הציבור בשלטון. בשנה הקרובה, נמשיך לפעול כדי להגביר את האמון במשרתי הציבור באמצעות טיפוח אתוס משרת הציבור בקרב צעירות וצעירים שיראו בשירות הציבורי ייעוד מקצועי, לצד המשך טיפוח האתוס בקרב משרתי הציבור עצמם.
   

 3. סולידריות: כבר אמרנו, לבד זה לא ילך. כי אנחנו בתוך הסיפור הזה ביחד, והשירות הציבורי הוא של כולנו. בשנה הקרובה נמשיך לפעול כדי שמגזר משרתי הציבור ישקף את המגוון והשונות בחברה הישראלית ואף נגביר את המאמצים לייצר חיבורים ותהליכים משותפים בין נציגים מקבוצות שונות בחברה, ולהביא לקדמת הבמה סיפורים מעוררי השראה של משרתות ומשרתי ציבור מכל הקבוצות בחברה הישראלית.

 

אז נכון, המצב מורכב והמלאכה רבה. אבל אנחנו אופטימיים. תציצו בפנים, תכירו את תכניות עתודות לישראל – ואנחנו חושבים שגם אתם תצאו מפה אופטימיים.

bottom of page